پنجره سرگرمی
دوشنبه 4 مرداد 1389 :: نویسنده : sheyda

جام جم آنلاین: ضریب هوشی یا IQ نزد اغلب افراد شناخته‌شده است و در مكالمات روزمره نیز كاربرد دارد. ضریب هوشی بالا در معنای عمومی آن برای توصیف افرادی به كار می‌رود كه به قول معروف نكته‌ها را می‌گیرند، توانایی درك و تجزیه و تحلیل بالایی دارند و احتمالا از خود خلاقیت یا قابلیت‌های هوشی و فكری قابل توجهی بروز می‌دهند

در چنین شرایطی انتظار می‌رود آنان كه IQ بالاتری دارند در زندگی و كار موفق‌تر باشند، در حالی كه چنین نیست.

بررسی‌ها نشان می‌دهد افراد با ضریب هوشی بالا اغلب موفقیتی متناسب با توانایی هوشی و ذهنی خود نمی‌یابند و در مقابل افراد موفق از عامل مهم دیگری برخوردارند كه كلید پیشرفت را در اختیارشان می‌گذارد.

این عامل كارآمد هوش هیجانی (EQ) یا هوش عاطفی نامیده می‌شود. هوش هیجانی قلمرو مستقلی از هوش عمومی دارد كه ضریب هوشی بالا را تعیین می‌كند و شناخت و كنترل عواطف و هیجانات را شامل می‌شود. این مفهوم نوپا از دهه 90 میلادی شناخته و مطرح شده است و بسیاری از معماهای قدیمی درباره سازگاری انسان با محیط، توان درك حقایق و واقعیت‌ها، منشأ رفتارهایی كه فرد در موقعیت‌های خاص بروز می‌دهد و... با آن پاسخ داده می‌شود.

كسانی كه از هوش هیجانی برخوردارند می‌توانند عواطف خود و دیگران را كنترل كنند، بین پیامدهای مثبت و منفی عواطف تمایز قائل شوند و از اطلاعات عاطفی برای بهبود فرآیند تفكر، تصمیم‌گیری و اقدامات موثر استفاده كنند. یك بررسی تازه نشان می‌دهد بیش از 85 درصد توانایی‌های مدیران موفق و افرادی كه با رضایتمندی زندگی خویش را سر و سامان داده‌اند به هوش هیجانی آنان مربوط است. این عامل تعیین‌كننده رفتار فرد در مواجهه با استرس‌ها محسوب می‌شود و توانایی‌هایی از این نوع برای فرد به ارمغان می‌آورد كه بالطبع مسیر موفقیت‌های رنگارنگ زندگی را برایش هموار می‌سازد:

ـ ایجاد و تقویت حس مسوولیت‌پذیری

ـ ایجاد زندگی بانشاط و شاد

ـ توانایی برخورد با موقعیت‌های خطرناك عاطفی و رفتاری و مدیریت آنها

ـ ایجاد روحیه همكاری و كمك به دیگران

حال باید پرسید آیا می‌توان هوش هیجانی را آموخت و در خود تقویت كرد؟ نظرهای مختلفی در این‌باره بیان می‌شود كه برآیند آنها بر دشواری و بطئی بودن فرآیند تقویت هوش هیجانی مبتنی است.

برای مثال بالا رفتن سن كه با افزایش آگاهی‌های عمومی نسبت به خود، روابط اجتماعی و دنیای بیرونی همراه است افزایش هوش هیجانی را در افراد نشان می‌دهد. با این حال نشانه‌هایی از هوش هیجانی شناسایی شده است كه با افزایش آن رابطه علت و معلولی دارند. یعنی هم از هوش هیجانی بالا ناشی می‌شوند و هم به افزایش آن كمك می‌كنند. بالطبع افزایش چنین مهارت‌هایی از طریق تفكر و مراقبت می‌تواند در كوتاه‌مدت نیز هوش هیجانی فرد را متحول كند. این نشانه‌ها به شرح زیرند:

ـ توان یادگیری بالاتر

ـ مشكلات رفتاری كمتر

ـ توان بیان هیجان‌ها

ـ گوش دادن به حرف‌های دیگران

ـ حذف خشونت رفتاری، كلامی و بدنی

ـ افزایش تعداد دوستان

ـ نشاط و سرزندگی

ـ تحمل بیشتر در برابر مشكلات

ـ احساس خوب نسبت به دیگران

ـ بینش مولد و سازنده نسبت به زندگی، كار و تحصیل.

نوع مطلب : روانشناسی، همه، 
برچسب ها : روانشناسی، هوش، ضریب هوشی،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات